Bedava Doğal Gaz da Kurtarmadı: Binlerce Vatandaş Faturasını Ödeyemedi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, kendisine yöneltilen soru üzerine 2023 yılı ilk 6 ayında borcunu ödeyemediği için elektriği ve doğal gazı kesilen abone sayısını paylaştı. Karadeniz’de bulunan rezervler nedeniyle bir kısmı bedava olan doğal gaz da faturaları kurtarmaya yetmedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a yönelttiği soruda borcunu ödeyemediği için doğal gaz ve elektriği kesilen abonelerin sayısının açıklanmasını istedi.

Bakan Bayraktar, 2023 yılı ilk 6 ayında borç nedeniyle doğal gazı kesilen abone sayısını 122 bin 987, elektriği kesilen abone sayısını da 69 bin 278 hane olduğunu belirtti.

Borçlarını ödemeleri halinde aynı gün ya da aynı hafta içinde elektrik abonelerine hizmet verilmeye başlanırken, doğal gazda da aynı şekilde aynı gün içinde ya da bir hafta yeniden hizmet almaya başladığını açıklayana Bayraktar, borç sorunlarının bankalardan kaynaklı ya da dönemsel kullanılan yazlık, köy evi gibi kullanılan hanelerde de olabildiğini açıkladı.

CHP’li Milletvekili Gürer, doğal gazı bulunan ancak ağırlıklı olarak yardımla aldığı kömürü, odunu kullanan vatandaşların da olduğunu belirterek, Anadolu’da doğal gazın tüketimine yönelik bir veri olup olmadığını da sordu.

Bakan Alparslan Bayraktar, 2023 yılı ilk 9 ayında doğal gaz tüketiminde yüzde 7,30 oranında düşüş olduğunu açıklarken, düşüşün mevsim ortalamalarının üzerinde seyreden sıcaklıklardan olduğunu belirtti.

Gürer, bunun geçim 70 bine yakın elektrik abonesinin, borçlarından dolayı kesinti yaşamış olmasının Türkiye’de yaşanan hayat pahalılığı ile ilişkili olduğunu belirtti.

Gürer, Bakan Bayraktar’a vatandaşın giderlerini kısmaya çalıştığı cevabını verirken, 4 milyondan fazla hanenin sosyal yardım aldığını hatırlatarak, doğal gaz kullanımının hava sıcaklığına, ödenmeyen faturaların unutkanlığa bağlanmasına tepki gösterdi.

Karadeniz’de keşfedilerek çıkarılan doğal gaz nedeniyle Nisan 2023’te tüm Türkiye’de konutlarda gaz bedava olurken, 1 Mayıs 2024’e kadar da 25 metreküplük kısım ücretsiz sayılıyor. Bu miktar faturanın yaklaşık 120-150 liralık kısmına tekabül ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x