İç Sesini Dinle! İlişkilerde Özgürlüğün Kısıtlandığını Düşündüğün An Ne Yapmalısın?

İlişkilerde özgürlük en önemli konulardan. Partnerler birbirlerinin hayatlarına aşırı müdahale ederek özgürlüklerini kısıtlayabiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız içeriğe buyurun!

İlişkinin en başında partnerinize sınırlarınızdan bahsetmeniz gerek.

Bu konuda olabildiğince açık ve net olmalısınız. Kendi özgürlük alanlarınızın neler olduğunu ve kısıtlanması halinde neler hissedeceğinizi kesin bir dille anlatarak özgürlüğünüzün kısıtlanmasının önüne geçmeniz mümkün.

İlişkide özgürlüğünüzün kısıtlandığını hissettiğinizde öncelikle kendinize dönmelisiniz.

Kendi duygu ve ihtiyaçlarınızı önce anlamalısınız. Hangi alanda özgürlüğünüzün kısıtlandığını ve bu durumun size ne hissettirdiği üzerine düşünebilirsiniz.

Partnerinizin özgürlüğünüzü kısıtladığını düşündüğünüz durumların nedenlerini anlamaya çalışabilirsiniz.

İlişkinizi, partnerinizin beklentilerini düşünerek bu sorunun nedenlerini anladığınızda sorunu çözmenin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Özgürlüğünüzün kısıtlandığını düşünüyorsanız partnerinizle bunu açıkça konuşmanız gerekiyor.

Bu konudaki duygularınızı ve endişelerinizi partnerinizle paylaşmalısınız. Özgürlüğünüzün neden kısıtlandığını ve nasıl olmasını istediğinizi açıkça dile getirip sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

Partnerinizle konuşarak bir uzlaşma arayabilirsiniz.

İlişkiler ancak saygı üzerine kurulursa uzun ömürlü olabilir. Kendi özgürlüğünüzü korurken partnerinizin de ihtiyaçlarını dinleyerek ortak bir zeminde buluşmaya çalışabilirsiniz.

Sorununuzu konuşarak çözemediğinizde bir uzmana başvurmak iyi bir fikir olabilir.

Hem kendiniz hem de partnerinizle birlikte bu sorunu çözmek için başkalarından yardım alabilirsiniz. Bir arkadaşınızla ya da ailenizden biriyle bu konuyu konuşabileceğiniz gibi uzmanla da konuşmanız mümkün.

Özgürlüğünüz kısıtlandığında bunun nerede ve nasıl olduğunu konusunda farkındalık geliştirmelisiniz.

Hangi alanlarda sınırlandığınızı ve nasıl kısıtlandığınızı fark ederek bunun size hissettirdiklerini anlamalısınız.

Kısıtlanma hissettiğinizde stres atabileceğiniz aktivitelerle uğraşabilirsiniz.

Yoga veya meditasyon yapabilir veya hobilerinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Bu sayede stresinizi azaltabilir ve kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Her zaman önceliğin kendinizde olduğunu unutmayın!

Her ne kadar ilişkinizin devam etmesini isteseniz de önceliği her zaman kendinize vermelisiniz. Sağlıklı bir ilişkide özgürlük alanlarına saygı duyulmalı. Eğer özgürlüğünüzün kısıtlandığı bir ilişkideyseniz, bu sağlıklı olmayan bir ilişkinin işareti olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x