ABD’den vatandaşlarına güvenlik uyarısı: Lübnan’dan ayrılın

İsrail ordusu ile Lübnan Hizbullahı arasında karşılıklı saldırılar 21 gündür aralıklarla devam ediyor. ABD’nin Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki büyükelçiliği, dün ülkedeki ABD vatandaşlarına yönelik bir güvenlik uyarısı yayınladı.

Beyrut’taki ABD Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden ve X hesabından yayınlanan uyarıda, ‘öngörülemez güvenlik durumuna’ atıfta bulunularak, “Dışişleri Bakanlığı, ticari uçuşlar halen mevcutken Lübnan’daki ABD vatandaşlarına şimdi ülkeyi terk etmelerini tavsiye ediyor” denildi. Açıklamada ayrıca Beyrut-Rafic Hariri Uluslararası Havalimanı’ndaki mevcut uçuş seçeneklerinin olduğu bir link de paylaşıldı.

‘ABD HÜKÜMETİNE DAYANMAYAN AYRILMA PLANLARINIZ OLSUN’

Büyükelçiliğin güvenlik uyarısında, Lübnan’daki ABD vatandaşlarının yapması tavsiye edilen eylemler şöyle sıralandı: “Ticari uçuşlar halen varken Lübnan’dan şimdi ayrılın; ABD hükümetine dayanmayan ayrılma planlarınız olsun; Kişisel güvenlik planlarınızı gözden geçirin; Acil durumlara karşı cep telefonunuzun şarjını dolu bulundurun; İhtiyatlı olun, iç güvenliği etkileyebilecek son dakika gelişmeler için haberleri yakından takip edin ve seyahat planlarınız ve eylemlerinize güncellenmiş bilgileri dahil edin; Acil durumlar için acil durum planınız olsun ve Seyahat Kontrol Listesi’ni gözden geçirin.”

LÜBNAN’IN GÜNEYİNDE 29 BİN KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 27 Ekim Cuma günü bir açıklama yaparak, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle evinden olan Lübnanlıların sayısının 29 bine ulaştığını bildirdi. AA’nın haberine göre, sınır hattındaki bölgelerde bulunan evlerini terk eden Lübnanlıların toplam sayısının 28 bin 965’e ulaştığı aktarılan açıklamada, ailelerin büyük kısmının güvenli bölgelerdeki yakınlarının yanına ya da kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlere geçtikleri kaydedildi.

IOM, 23 Ekim’de yaptığı açıklamada evinden olan Lübnanlıların sayısının yaklaşık 19 bin olduğunu belirtmişti. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 46 Hizbullah mensubu ve 3 İsrail askeri hayatını kaybetti. Ayrıca Lübnan’da biri gazeteci 4 sivil, İsrail’de bir sivil öldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x